|
Denne opskrift tør jeg godt udnævne til den bedste sukkerfri chokoladekage, selv om jeg selv har lavet den.
Den er nem og hurtig at lave. Du skal lave den i en mindre flad form. Ikke en sandkageform, for kagen skal blive 4-5 cm. høj. Jeg prøvede først med 86% chokolade fra Marabou, og derefter en 70% Orange chokolade, og kagen blev utrolig god!
Indhold: 1 plade mørk chokolade (mindst 70% kakao) 70 g flydende Let Becel 2 håndfulde hakkede mandler (ikke for fint hakkede) 3 æg 2 dl mel 2 dl Perfect Fit 1 tsk bagepulver
Sådan gør du:
Smelt Becel og chokoladen ved svag varme i en gryde. Hæld de hakkede mandler i.
Pisk æggene i en skål mens du langsomt hælder Perfect Fit i. Giv den gas med håndmixeren!
Vend forsigtigt de piskede æg i chokoladen lidt efter lidt og vend det forsigt rundt. Når cirka 3/4 af æggene er vendt i chokoladen, hælder du dejen tilbage i skålen og vender det sidste godt sammen.
Nu har du chokolademassen og æggene blandet sammen, så nu skal du blande melet og bagepulveret og vende det forsigtigt i.
Hæld dejen i en flad form (min form er 25x25 cm og passer godt) og bag den ved 210 grader i 12 minutter i en forvarmet ovn. Lad herefter kagen stå på eftervarme 6-8 minutter. Du kender din egen ovn bedst. Jeg bruger en varmluftsovn, men brug dine egne erfaringer. Kagen skal blive lidt svampet. Ikke hård som en sandkage. |